Studij drvne tehnologije u Vinkovcima predstavljen gradonačelnicima i načelnicima

Na 13. sjednici Koordinacije župana, gradonačelnika i načelnika Vukovarsko–srijemske županije, doc. dr. sc. Vjekoslav Živković,  prodekan Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i dr. sc. Ivan Ambroš, direktor Centra kompetencija d.o.o. za istraživanje i razvoj predstavili su novi preddiplomski stručni studij Drvna tehnologija u Vinkovcima.

Sporazum za pokretanje dislociranog preddiplomskog stručnog studija Drvna tehnologija sa Šumarskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu potpisali su Vukovarsko-srijemska županija, Grad Vinkovci i Centar kompetencija d.o.o. za istraživanje i razvoj.

Studij traje 3 godine te počinje djelovati od akademske godine 2020./2021. Studij će izvoditi Šumarski fakultet u suradnji s Centrom kompetencija d.o.o. i lokalnim poslodavcima kod kojih će studenti obavljati praktičnu nastavu i stručnu praksu.

Od akademske godine 2020./21. Stručni studij izvodimo na dvije lokacije izvan Zagreba, i to u Virovitici i Vinkovcima kako bi studenti stekli čim više praktičnih znanja tijekom vremena studiranja.

• Posebnost studija u Virovitici jest da se praktična nastava izvodi u suradnji s Panonskim drvnim centrom kompetencija http://pdck.hr/, a stručna praksa obavlja kod lokalnih poslodavaca.
  • Studij u Vinkovcima izvodimo u suradnji s Centrom kompetencija http://cekom.hr/ i lokalnim poslodavcima kod kojih će studenti obavljati praktičnu nastavu i stručnu praksu.

Završetkom preddiplomskog studija studentu se izdaje svjedodžba kojom se utvrđuje završetak studija i stjecanje naziva prema studijskom smjeru: stručni/stručna prvostupnik/prvostupnica drvne tehnologije.

Stručni studij drvne tehnologije daje temeljna znanja iz širokog područja tehničkih i prirodnih znanosti te stručna znanja i vještine što ih zahtijeva suvremeni razvoj drvnoindustrijskih poduzeća. Drvo je izazovan, raznovrstan i obnovljiv prirodni materijal koji predstavlja važan potencijal hrvatskoga gospodarstva. Uporaba novih tehnologija povećava učinkovitost proizvodnje i čini drvnu struku profitabilnom. Zbog svoje sirovinske osnove Republika Hrvatska ima realne mogućnosti povećanja proizvodnje drvnih proizvoda, sve u cilju povećanja prodaje i izvoza finalnih drvnih proizvoda te smanjenja uvoza finalnih drvnih proizvoda.

Kompetencije: Temelji inženjerstva (matamatika, fizika, kemija), osnove poznavanja materijala (anatomija drva, uporaba drva, ostali materijali), osnove tehnoloških svojstava i procesa (tehnološki procesi u preradi drva i proizvodnji namještaja), računala i primjena računala u proizvodnji (informatika, CAD, CAM, CAP, CIM, NU…), organizacija i ekonomika (integracija znanja za srednji management u poduzećima za preradu drva i proizvodnju namještaja).

Osposobljenost za poslove: Stručni prvostupnik drvne tehnologije biti će osposobljen za vođenje proizvodnje u svim fazama obrade i tehnološkog procesa, za rad u pripremi proizvodnje, planiranju proizvodnje, kontrolu kvalitete proizvoda i proizvodnje. Posebna će znanja imati u primjeni računala u konstruiranju, terminiranju proizvodnje, te uvođenju i programiranju složenih procesa uz podršku računala. Poslovi stručnog prvostupnika drvne tehnologije ne poklapaju se s poslovima prvostupnika i magistara drvne tehnologije.

Pristupnicima na stručnom studiju drvne tehnologije bit će omogućena horizontalna pokretljivost unutar područja biotehničkih znanosti te između europskih sveučilišta s kojima Sveučilište u Zagrebu ili Šumarski fakultet ima potpisan ugovor o suradnji.

Studij završava prikupljanjem 180 ECTS bodova odnosno polaganjem svih propisanih ispita, obavljenom stručnom praksom te izrađenim završnim radom u obliku individualnoga pisanog rada.